آسایاد

نقطه شروع یادگیری

خانه / وبلاگ / آنچه در موفقیت ایده ها مهم تر است

آنچه در موفقیت ایده ها مهم تر است

شاید شما هم ایده هایی در سر دارید و یا صاحب دانش و علم هستید و دوس داشته باشید آن ها را گسترش دهید، عملی کنید و کار و ایده هایتان را به موفقیت برسانید اما نمی دانید چگونه. ممکن است یک سری باورهای اشتباه مانع رشد شما و عملی شدن ایده هایتان شود. باورهایی که اکثر افراد فکر میکنند درست هستند، اما حقیقت چیزی دیگری است. ما سعی داریم در این مقاله آنچه که برای موفقیت ایده هایتان مهم تر را بررسی کنیم  پس با ما همراه باشید.

آنچه در موفقیت ایده ها مهم تر است

 

 

نحوه ارائه از خود علم و محصول مهم تر است

اگر شما حتی بیشترین علم یا بهترین کالای دنیا را داشته باشید ولی نتوانید آن را خوب ارائه کنید هرگز ارزش واقعی علم و ایده تان آشکار نخواهد شد. شاید حتی خودتان افرادی را دیده باشید که از شما علم و دانش کمتری دارند اما در جایگاه بهتری قرار گرفته اند، علتش دقیقا همین نحوه ارائه دانششان هست. برای درک بهتر کافی آنچه میخوانید را تصور کنید. فرض کنید شما ایده خوبی در سرتان دارید. وقتی شما سکوت میکنید علم و ایده تان تنها محدود به خودتان است و کسی از آن خبر ندارد، وقتی در خانه تان حرف میزنید اعضای خانوادتان متوجه آن می شوند، وقتی  علمتان بصورت اطلاعیه در میاورید و در سطح شهر پخش میکنید، همشریانتان متوجه آن میشود، وقتی آن را در روزنامه چاپ میکنید هم وطنانتان می توانند متوجه آن شوند و وقتی آن را در بستر اینترنت قرار می دهید، همه دنیا می توانند از آن با خبر شوند.

فکر میکنید غول های کنونی فناوری اطلاعات چگونه این همه معروف و موفق هستند؟ آنها محصول و ایده هاشان را به بهترین شکل ارائه میکنند. آنچه هستند را با قدرت عرضه میکنند، برندسازی میکنند، از تمام بسترها استفاده می کنند، شبکه سازی میکنند، از تبلیغات درست استفاده می کنند و موفق می شوند.

یک مثال ساده دیگر: فرض کنید یک ایده بسیار کوچک در صفحه اول گوگل قرار داده شود بنظرتان چند هزار برابر بازخورد بیشتری نسبتا به یک ایده نسبتا بزرگ که در یک روزنامه محلی چاپ شده خواهد داشت؟! این قدرت نحوه ارائه است. پس سعی کنید کارهای خودتان را حتی اگر کوچک باشند را به بهترین شکل ارائه دهید و از رسانه ها، اینترنت و شبکه های اجتماعی بدرستی استقاده کنید.

 

نحوه پیاده سازی از خود ایده مهم تر است

یادم هست وقتی در برنامه پایش دکتر حیدری از حمید رضازاده (موسس شرکت پیچک) در مورد ایده اپلیکشن موفق cooolkey  (کی برد جذاب – پرفروش ترین نرم افزار موبایل) پرسید، حمید جواب جالبی داد. گفت این ایده از قبل وجود داشته و افراد دیگری نیز اون رو پیاده سازی هم کردند اما ما سعی کردیم اون رو متفاوت پیاده سازی کنیم و این علت موفقیت کار ما بوده. ایده ها وجود دارند نحوه پیاده سازی هست که مهمه. ایده شبکه اجتماعی قبل از بوجود اومدن فیسبوک نیز وجود داشته، اما نحوه پیاده سازی توسط فیسبوک خیلی بهتر بود و در واقع همان چیزی بود که مردم میخواستند.

 

بهترین بودن از اولین بودن مهم تر است

مهم نیست شما چندمین نفر هستید که میخواهید یک کار تکراری را انجام دهید، اصلا مهم نیست شما اولین نفر باشید. اجازه دهید یکبار دیگر شبکه اجتماعی فیسبوک را به عنوان مثال بیان کنیم. فیسبوک اولین شبکه اجتماعی به این شکل نبود اما توانست بهترین  و موفقترین باشد. پس زیاد هم مهم نیست اولین نفر باشید و ایده هاتان همیشه جدید باشد. حتی اگر شما اولین نفر نباشید گاهی به نفعتان نیز هست، چون می توانید از تجربه افرادی که قبلا این راه را رفته اند درس بگیرید و در کارتان موفق تر نیز باشید. پس سعی کنید بهترین باشید.

 

عالی بودن از خوب بودن مهم تر است

مواظب باشید که وقتی ایده یا کارتان به مرحله خوبی رسید رشدتان متوقف نشود چون احساس خوب بودن می تواند شما را زمین گیر کند و باعث شکست تان شود. جیم کالینز در کتاب معروفش “خوب تا عالی” (Good to Great) جمله فوق العاده با ارزشی را ذکر کرده: “خوب دشمن عالی است” (good is the enemy of great). مطمئن باشید هیچ یک از افراد موفق جهان به خوب بودن قانع نشده اند. پس تمام سعی خود را کنید به سمت عالی شدن حرکت کنید و روی خوب بودن متوقف نشوید.

 

تشنه بودن از سیراب بودن مهم تر است

شاید بنظرتان عنوان این بخش خیلی بی ربط با موضوع این مقاله باشد اما به نظر من مهم ترین نکته در موفقیت افراد و ایده ها در همین قسمت است. سیراب کنایه افرادی است که خود را علامه دهر می دانند و تشنه کنایه از افرادی است که تشنه یادگیری هستند.

خیلی ها فکر میکنند همه چیز را می دانند و همه کارها را متکی بر خود می  دانند اما بدونید برای موفقیت ایده ها و کارتان یادگیری چیزهای تازه و استفاده از نظرات دیگران خیلی مهم تر است. استیو جابز (یکی از موفق ترین افراد عصر حاضر) در پایان یکی از سخنرانی های خود جمله جالبی را از خود به یادگار گذاشته: «گرسنه بمان، احمق بمان» (stay hungry, stay foolish). اگه زندگینامه تمام افراد موفق جهان را بخوانید یکی از نقاط مشترک با اینکه همه شان از باهوش ترین افراد دنیا بوده اند این است که همه شان عاشق و تشنه یادگیری بوده اند.

 

کار بصورت تیمی از کار بصورت انفرادی مهم تر است

کار بصورت تیمی خیلی بیشتر از انجام تمام کارها توسط خودتان و خود محور بودن حتی زمانی شما همه چیز را میدانید و یا ایده تان کوچک است می تواند شما و ایده تان را موفق کند. کار بصورت تیمی و شبکه سازی یک اصل در موفقیت است. جان پل گتی  یکی از پولدارترین افراد تمام دوران ها جمله معروفی درباره راز ثروت و موفقیتش دارد، «من ترجیح می‌دهم که از یک درصد تلاش صد نفر استفاده کنم تا اینکه از ۱۰۰ درصد تلاش خودم». اگر هنوز بصورت انفرادی کار می کنید سعی کنید ایجاد یک تیم مناسب و شبکه سازی را در اولویت کاریتان قرار دهید.

 

تجربه داشتن از متخصص بودن مهم تر است

اگر تا امروز فکر می کردید حتما باید یک متخصص باشید تا بتوانید کاری را شروع کنید و یا در پیاده سازی ایده هایتان موفق باشید بدانید سخت در اشتباه اید. چون تجربه خیلی مهم تر است. بیل گیتس (موسس مایکروسافت)، استیو جابز (موسس اپل)، مایکل زاکربرگ (موسس فیسبوک) هیچ کدامشان متخصص نبودن حتی دانشگاه را نیز تمام نکردند. اما از موفق ترین افراد دنیا هستند. همه آنها قبل از اینکه بخواهند به بعد از فارغ التحصیلی فکر کنند کار  خود را شروع کردند.

حتی خیلی ها بر این باورند که تخصص می تواند مانع خلاقیت شود. بنابراین نیاز نیست حتما متخصص باشید. شروع کنید و ایده هایتان را سعی کنید عملی کنید، اگر شکست خوردید نگران نباشید چون تجربه ها شما را به موفق شدن نزدیک تر میکنند.

 

و اما نکته اخر

اگر  با خواندن این مقاله پی بردید که تا کنون راه را درست نرفته اید اصلا نگران نباشید. چون اشتباه کردن و درس گرفتن از آن خیلی مهم تر از  پافشاری برای درست نشان دادن یک چیز اشتباه است. پیشنهاد میکنیم همین حالا طرز فکر خودتان را عوض کنید. با دیگران مشورت کنید، کارتان را بصورت تیمی انجام دهید، شبکه سازی کنید، مطالعه کنید و دنبال چیزهای تازه باشید، از بسترها درست استفاده کنید و ایده و کارتان را به بهترین شکل ارائه کنید تا موفق شوید.

 

 

از اینکه تا پایان این مقاله را مطالعه کردید متشکریم.

این مقاله در حال حاضر  در حال تکمیل شدن شدن است و در بیش از ۵۰ صفحه تخصصی موفقیت و برنامه نویسی اشتراک گذاری شده. شما نیز می توانید با نظرتتان ما را در تکمیل این پژوهش  یاری کنید. لطفا اگر نکته ای به نظرتان میرسد ما را از آن دریغ نکنید. متشکریم.

 

Real Time Web Analytics